RŪTA SPELSKYTĖ
 
 
OBSERVATORY 2021
SPACE MEASUREMENTS 2021
FEELER OF A STAG BEETLE 2019
ABOUT THE COLOUR BLUE 2019 -
COLLECTION IN THE ORANGERY 2019
RETHINKING ALIVE AS MATERIAL 2019 -
MISUNDERSTANDINGS 2008-2009
BOXES 2008-10
PHYSICAL AUTOSTEREOGRAM 2009
 

 

 

 

 
 

SPACE MEASUREMENTS

English version in progress

ERDVĖS MATAVIMAI (2021 gegužė)

Sauliaus Leonavičiaus sumąstytoje projektų erdvėje "Slenkstis_Space".

 

 

   
 

   
 
  KRUKSO RADIOMETRAS. Sukimosi greitis priklauso nuo Saulės spindulių
   
     
 
  STORM GLASS. Stikliniame inde esantis mišinys keičia savo formą iš skaidrios į susikristalizavusią, tokiu būdu prognozuodamas ateinančius orus. Sudėtis: etanolis, natūralus kamparas, distiliuotas vanduo, kalio nitratas, amonio chloridas.
   
     
     
 
  Knyginis pseudoskorpionas, surastas erdvėje matavimų metu
   
     
     
 
  Matavimų metu iš ventiliacijos ertmės į patalpą ėmė skristi dešimtys bičių.
   
     
 
  Medinis namukas, kuriame vyko paroda, stovi vienoje judriausių Vilniaus sankryžų (Ukmergės g. 125). Aplinkos aktyvumas ir padiktavo užsiėmimo pobūdį - sprendimą surinkti įvairiems matavimams naudojamus instrumentus, sušukuoti sluoksnius ir išsidėlioti persipynusias istorijas.
   
     
 
 

iš žemėlapio paišymo:

Mamuto iltis - šlaite projektuojamas Mamutų parkas

Bambukinis ravėjimo instrumentas, kuriuo naudojausi dirbdama Antakalnyje esančiame Japoniškame sode - kitoje gatvės pusėje pradėtas įrengti Japoniškas sodas.

   
     
     
     
 
 

Namo palėpėje yra buvusi balandinė.

Iš Dubajuje dirbančio architekto Ahmed bin Shabib išgirdau apie Pigeon Towers - Katare kaip išgyvenimo šaltinį, vėliau kaip komunikacijos ir karinį instrumentą naudotus Balandžių Bokštus. (Popierinės formos nuotraukos kairėje)

Skrisdami balandžiai orientuojasi Žemės magnetiniuose laukuose jų galvose esančio magnetito dėka. Jis randamas ir kitų gyvų organizmų, taip pat ir žmogaus, ląstelėse. (Stiklinis indas su magnetitu nuotraukos centre)

R.Robin Baker. Human Navigation and the Sixth Sense (1982)

   
     
 
  Pastatui tiekiamas vanduo atiteka iš Antaviliuose esančios "Vilniaus vandenų" vandenvietės. Ten jis yra išvalomas - susilietimo su oru metu dvivalentė geležis virsta trivalente - nusodinamos rudys. Geležies oksidas, pirmą kartą naudotas parodoje Elniaragio ūsas (2019), šiuo metu yra naudojamas organinėms formoms augti.
   
     
 
  Geležingas bazaltas, naudojamas kaip Marso žemės simuliantas, yra smulkinamas mechaniškai, imituojant buvimą be organiškai ardančių formų.
   
     
 
 

STROMATOLITAS. Stromatolitai laikomi seniausiais gyvybės Žemėje įrodymais, siekiančiais iki 3,7 mlrd. metų. Jie susidarė vandenyje sėdant dolomitui (kalcio ir magnio karbonatas), rievėtumas rodo melsvabakterių buvimą. Fotosintetindamos saulės šviesą, jos iš esmės pakeitė atmosferą iš redukuojančios į oksiduojančią ir iki šiol pagamina apie trečdalį deguonies Žemėje.

"Žemėje tuo metu buvo gyvybė, bet nebuvo mirties." (Gediminas Motuza. Kelionė į gelmes. Dešimta minutė)

   
     
 
  Vaizdas pro mikroskopą. Vandenyje rastos melsvabakterės. Nuotraukoje apačioje matosi ir diatomai - titnagdumbliai, iš kurių formuojasi titnagas.
   
     
     
 
  HeLa - pirmosios nemirtingos žmogaus ląstelės. HENRIETA LACKS.
   
     
     
 
  HIGROMETRAS matuoja drėgmę. Naudojami trys mano plaukai, vienas iš jų žilas. Sausą dieną jie sutrumpėja ir rodyklė pakyla viršun. Drėgną dieną plaukai pailgėja ir rodyklė nusileidžia žemyn.